Інфоцентр

Яке майбутнє “зеленої” енергетики в Україні?

У 2020 році Україна увійшла до 5-ки країн, що найбільше розвивають сонячну енергетику.
На початку 2022 року загальна потужність відновлюваних джерел енергії досягла 9656 МВт.

Однак, повномасштабне вторгнення істотно вплинуло на промисловість. Загальна встановлена потужність промислових сонячних електростанцій в Україні становить 6226,9 МВт, з яких близько 60% розташовано у Південних та Південно-Схiдних регіонах. Ці 60% відповідають 3700 МВт.
За різними оцінками, в зонах впливу окупантів постраждало 30-40% господарств, що відповідає 1120-1150 МВт встановленої потужності.

Найбільш постраждалим районом виявився Миколаївський енергетичний вузол. Відомо також, що 100% сонячних електростанцій у Харкiвській області були повністю зруйновані.

Що стосується вітроелектростанцій, то їх загальна встановлена потужнiсть в Українi становить 1673 МВт. В основному вітроелектростанції розташовані в Запорiзькiй, Миколаївській, Одеській та Львівській областях.

За даними Української вітроенергетичної асоціації, більше 2/3 українських вітроелектростанцій зупинено в зв’язку з своєю агресією Росії. Встановлена потужність підприємств, що виробляють електричну та теплову енергію з біомаси, в Україні становить 224,5 МВт, з яких 119,1 МВт виробляється з біомаси та 105,4 МВт – з біогазу.

За різними оцінками, 10-15% встановленої потужності знаходиться під впливом окупантів. У першу чергу це стосується обстрілюваних міст і районів активних бойових дій – північної південної частин Харківської області, Сумської області, Миколаївського району та Житомирської області.

Які перспективи “зеленої”енергетики та що робити?

Для подальшого розвитку цієї галузі нами вбачаються ефективні наступні дії:

  • доступ до нового фонду вiдновлення зруйнованої вiйною енергетичної інфраструктури України, створеного Європейським енергетичним спiвтовариством для зруйнованих та пошкоджених об’єктів відновлюваної енергетики;
  • допомога (податкові пільги, безкоштовна оренда землі та звільнення від податків на п’ять років, підключення до сприятливих електромереж тощо);
  • преференційний режим для компаній “зеленої” енергетики на ринку «на добу вперед» з метою зниження навантаження на державні підприємства в рамках “зеленого” тарифу;
  • спеціальні стимулюючі умови для виробництва відновлюваних газів (зеленого водню і відновлюваного синтетичного метану, біометану).