Інфоцентр

Як зміниться енергетична система до кінця цього десятиліття?

Згідно з новим звітом МЕА “Перспективи розвитку світової енергетики з 2023 року”, основні зміни, що відбуваються сьогодні, призведуть до того, що до кінця цього десятиліття світова енергетична система суттєво зміниться.

Згідно зі сценарієм, що базується на сьогоднішніх політичних установках (STEPS), МЕА прогнозує, що у 2030 році на дорогах світу буде майже в 10 разів більше електромобілів. Інші прогнози передбачають, що сонячні фотоелектричні станції вироблятимуть більше електроенергії, ніж зараз виробляє вся енергосистема США, частка відновлюваних джерел енергії у світовому виробництві електроенергії наблизиться до 50% з приблизно 30% сьогодні, теплові насоси та інші електричні системи опалення витіснять котли на викопному паливі в усьому світі, а інвестиції в нові офшорні вітроелектростанції втричі перевищать інвестиції в нові електростанції, що працюють на вугіллі та газі.
Якби країни виконували свої національні енергетичні та кліматичні зобов’язання вчасно і в повному обсязі, прогрес у сфері чистої енергетики рухався б ще швидше, йдеться у звіті. Однак, для досягнення мети обмеження глобального потепління до 1,5°C все одно знадобляться ще більш рішучі заходи.

Більше чистої енергії, менше викопного палива

У доповіді йдеться про те, що світ знаходиться на шляху до того, щоб побачити пік використання всіх видів викопного палива до 2030 року. Частка вугілля, нафти і природного газу в глобальному енергопостачанні, яка десятиліттями трималася на рівні 80%, починає знижуватися і досягне 73% в STEPS до 2030 року, а глобальні викиди CO2, пов’язані з енергетикою, досягнуть піку до 2025 року.
Перехід до чистої енергії відбувається в усьому світі, і його не зупинити. Це не питання “якщо”, це лише питання “як скоро”.

У фокусі: Індія

Згідно зі звітом, в Індії спостерігається найбільше зростання попиту на енергію серед усіх країн і регіонів світу протягом наступних трьох десятиліть. Як результат, попит на нафту і природний газ збільшиться в STEPS майже на 70% між 2022 і 2050 роками, тоді як попит на вугілля зросте на 10%, навіть незважаючи на те, що сонячні фотоелектричні станції починають активно використовуватись для виробництва електроенергії. Як наслідок, щорічні викиди CO2 в Індії зростуть майже на 30% до 2050 року, що є одним з найбільших приростів у світі.
У звіті зазначається, що за останні п’ять десятиліть в Індії відбулося понад 700 випадків сильної спеки, які забрали понад 17 000 життів. Завдяки географічним та метеорологічним умовам кількість кондиціонерів в Індії неухильно зростає разом зі зростанням доходів населення, потроївшись з 2010 року і досягнувши 24 одиниць на 100 домогосподарств. Звіт показав, що споживання електроенергії через охолодження приміщень зросло на 21% між 2019 і 2022 роками, і сьогодні майже 10% попиту на електроенергію припадає на потреби охолодження приміщень.
За оцінками МЕА, до 2050 року кількість домогосподарств, що володіють кондиціонерами, зросте у дев’ять разів, випереджаючи зростання кількості власників усіх інших основних побутових приладів, включаючи телевізори, холодильники та пральні машини. Попит на електроенергію для охолодження в житловому секторі зростає в дев’ять разів за сценарієм STEPS до 2050 року. За оцінками звіту, до 2050 року загальний попит на електроенергію для побутових кондиціонерів в Індії в рамках STEPS перевищить загальне споживання електроенергії в усій Африці сьогодні.

1,5°C все ще недосяжні

У звіті зазначається, що за нинішніх умов попит на викопне паливо залишатиметься занадто високим, щоб досягти мети Паризької угоди – обмежити зростання середньої глобальної температури 1,5 °C. Це може призвести до погіршення кліматичних наслідків і підірвати безпеку енергетичної системи, побудованої на прохолодній планеті. Це загрожує не лише погіршенням кліматичних наслідків після року рекордної спеки, але й підривом безпеки енергетичної системи, яка була побудована для більш прохолодного світу з меншою кількістю екстремальних погодних явищ.

У доповіді запропоновано глобальну стратегію для виведення світу на правильний шлях до 2030 року, яка складається з п’яти ключових стовпів. Це потроєння глобальних потужностей відновлюваної енергетики, подвоєння темпів підвищення енергоефективності, скорочення викидів метану від спалювання викопного палива на 75%, інноваційні та широкомасштабні механізми фінансування для потроєння інвестицій в екологічно чисту енергетику в країнах з перехідною економікою та країнах, що розвиваються, а також заходи для забезпечення впорядкованого скорочення використання викопного палива, в тому числі припинення видачі нових дозволів на будівництво вугільних електростанцій, що працюють безперервно.

У звіті детально розглянуто основну змінну для енергетичних ринків у найближчі роки. Китай, який має значний вплив на світові енергетичні тенденції, переживає серйозні зміни, оскільки його економіка сповільнює темпи зростання і зазнає структурних змін. Згідно з доповіддю, загальний попит на енергію в Китаї досягне піку приблизно в середині цього десятиліття, а подальше динамічне зростання екологічно чистої енергетики призведе до зниження попиту на викопне паливо та викидів в країні.

До кінця десятиліття світ матиме виробничі потужності для виробництва понад 1200 гігават (ГВт) сонячних панелей на рік, але, за прогнозами, у 2030 році фактично буде розгорнуто лише 500 ГВт. Якщо світ досягне 800 ГВт нових сонячних фотоелектричних потужностей до кінця десятиліття, це призведе до подальшого скорочення виробництва електроенергії на вугіллі в Китаї на 20% у 2030 році порівняно зі сценарієм, що базується на сьогоднішніх політичних установках.