Інфоцентр

Що далі чекає на відновлювану енергетику? Прогнози трендів на 2024 рік

Зіштовхнувшись із такими глобальними проблемами, як зміна клімату та скорочення природних ресурсів, сектор відновлюваної енергетики постає маяком надії, пропонуючи життєздатні рішення та демонструючи безліч технологічних досягнень і зростаючі інвестиційні можливості.

Досягнення сонячної та вітрової енергії

Сонячна та вітрова енергія готові до трансформаційних покращень. Двосторонні сонячні панелі, які вловлюють сонячне світло з обох боків, і великомасштабні офшорні вітрові турбіни потужністю гігават — це лише верхівка айсберга. Ці досягнення дозволять більш ефективно використовувати відновлювані ресурси, що зробить сонячну та вітрову енергію більш життєздатними та конкурентоспроможними порівняно з традиційними джерелами енергії. Зростання сонячної фотоелектричної потужності є помітною тенденцією, прогнозується, що вона перевищить 1 терават світового виробництва сонячної енергії, що становить значну частину зростання відновлюваної енергії. Крім того, очікується, що частка офшорної вітроенергетики зросте, оскільки більше країн, включаючи Канаду, США, Індію, Китай і Великобританію, розширять свої офшорні можливості.
Відповідно до звіту GLOBAL WIND REPORT 2023 , який був підготовлений Глобальною вітроенергетичною радою (GWEC), за останніх 8 років середній темп приросту потужностей ВЕС у світі склав 11,7%, а встановлена потужність очікується, що на початок 2024 року становитиме 1 000 ГВт.

Згідно із дослідженням Global Market Outlook for Solar Power 2023-2027 , який був підготовлений SolarPower Europe (асоціація, очолювана членами Європейського сектору сонячної фотоелектричної (PV) галузі, що представляє понад 280 організацій, що працюють в секторі СЕС), за останніх 8 років середній темп приросту потужностей СЕС у світі склав 25,7%. Також асоціацією очікується, що встановлена потужність СЕС на початок 2024 року становитиме 341 ГВт, що відповідає 43% зростанню порівняно з попереднім роком.

Прорив у накопиченні енергії

Зростання відновлюваної енергетики у 2024 році буде тісно пов’язане з прогресом у технологіях зберігання енергії. Ймовірно, ми побачимо появу інноваційних рішень для зберігання, таких як твердопаливні батареї, які виробляють вищу щільність енергії та мають довший термін служби порівняно з традиційними літій-іонними батареями. Крім того, очікується, що розробка гравітаційних систем зберігання набере обертів.

Динаміка сталої енергетичної політики

1. Розширення державної підтримки

Очікується, що уряди відіграватимуть ключову роль у прискоренні переходу до відновлюваних джерел енергії. У 2024 році ми можемо спостерігати збільшення субсидій, податкових пільг і регуляторних рамок, які будуть більш сприятливими для проектів у сфері відновлюваної енергетики. Ця політика матиме важливе значення для заохочення впровадження відновлюваних технологій та залучення інвестицій. Китай продовжує займати лідируючі позиції у сфері відновлюваної енергетики, маючи на меті перевищити свою ціль — виробляти 33% споживаної електроенергії з відновлюваних джерел до 2025 року, завдяки значному розвитку вітроенергетики.

2. Ініціативи з інтеграції мереж

У 2024 році інтеграція відновлюваної енергії в існуючі електромережі стане ключовим напрямком уваги. Зусилля будуть зосереджені на модернізації мережевої інфраструктури для ефективного управління мінливістю відновлюваних джерел. Це включатиме впровадження передових технологій, таких як інтелектуальні мережі та розподілені енергетичні системи, які можуть покращити розподіл енергії та надійність. Ці ініціативи мають важливе значення для забезпечення стабільної та ефективної енергетичної системи, здатної обробляти збільшену частку відновлюваної енергії, сприяючи таким чином більш плавному переходу до більш сталого енергетичного майбутнього.

Тенденції інвестицій у відновлювану енергетику

Очікується, що корпоративні інвестиції у відновлювану енергетику значно зростуть у 2024 році. Більше провідних компаній у таких ключових бізнес-секторах, як харчова промисловість і виробництво напоїв, текстиль, фармацевтика, автомобілебудування, логістика, беруть на себе зобов’язання щодо досягнення цілей щодо відновлюваної енергетики та інвестування в проекти зеленої енергетики в рамках своїх стратегій сталого розвитку. Ця тенденція зумовлена зростаючим визнанням довгострокових переваг інвестицій у відновлювану енергетику як з точки зору фінансової прибутковості, так і корпоративної відповідальності. Зростання вартості матеріалів під впливом динаміки світового ринку може створити проблеми для нових проектів з відновлюваної енергетики. Однак зростання вартості викопного палива та потреба в енергетичній безпеці зберегли конкурентоспроможність відновлюваної енергії на ринку.

Розширення зелених облігацій та інвестицій ESG

Очікується, що ринок «зелених» облігацій та інвестицій у сферу навколишнього середовища, соціальної сфери та управління (ESG) значно зросте у 2024 році. Ця тенденція вказує на зацікавленість та направленість інвестиційної спільноти до сталого розвитку та соціальної відповідальності. Інвестори все більше шукають можливості, які не тільки забезпечують фінансову віддачу, але й сприяють досягненню екологічних і суспільних цілей. Цей зростаючий інтерес, ймовірно, призведе до появи більш інноваційних фінансових продуктів у секторах «зелених» облігацій та ESG , пропонуючи різноманітні можливості для інвесторів залучати та підтримувати стійкі ініціативи по всьому світу.

Динаміка нових енергетичних ринків

Очікується, що країни, що розвиваються, швидко запровадять відновлювані джерела енергії, минаючи традиційні інфраструктури, що працюють на викопному паливі. Ця тенденція зумовлена зниженням витрат і підвищенням доступності технологій відновлюваних джерел енергії, а також зростанням міжнародної підтримки ініціатив сталого розвитку. Запровадження відновлюваних джерел енергії в цих регіонах може суттєво змінити глобальний енергетичний ландшафт, запропонувавши нові можливості для зростання та інновацій. Країни в усьому світі прагнуть інвестувати в рентабельні відновлювані джерела енергії для вирішення проблеми зміни клімату, приділяючи особливу увагу зменшенню залежності від імпортної енергії, особливо в європейських країнах і США.

Децентралізовані системи відновлюваної енергії

У 2024 році децентралізовані системи відновлюваної енергії стануть більш поширеними, особливо у віддалених і сільських районах. Ці системи пропонують стійку та надійну альтернативу традиційній енергосистемі на основі мереж, підвищуючи місцеву стійкість і зменшуючи залежність від великої інфраструктури. Крім того, очікується, що попит на біопаливо продовжить свою висхідну траєкторію, головним чином завдяки транспортному сектору. Цьому зростанню сприяє підтримуюча урядова політика в таких ключових глобальних економіках, як США, Бразилія, Європа, Індія та Індонезія, що відображає ширшу прихильність до диверсифікації джерел енергії та просування стійких альтернатив паливу.

Споживчі тенденції та обізнаність

У 2024 році зростання обізнаності споживачів і попит на відновлювані джерела енергії, ймовірно, буде більш помітним. Завдяки підвищенню обізнаності про наслідки зміни клімату та сплеску сталого способу життя. Цей зсув веде до прийняття більш обґрунтованих рішень про купівлю, де перевагу надають екологічним і відновлюваним джерелам енергії. Соціальні медіа та кампанії впливових людей ще більше посилюють цю тенденцію, поширюючи обізнаність і заохочуючи вибір сталого способу життя. Отже, переваги споживачів дедалі більше впливатимуть на ринкову динаміку, спонукаючи компанії застосовувати екологічніші практики та технології, а також спонукаючи уряди впроваджувати політику підтримки відновлюваної енергії.

А з появою технологій розумного дому та пристроїв Інтернету речей споживачі матимуть більший контроль над споживанням енергії. Очікується, що додатки та платформи, які надають дані про використання енергії в реальному часі, пропонують альтернативні джерела енергії та навіть інтегрують елементи гейміфікації для заохочення енергозберігаючої поведінки, стануть більш популярними. Ці цифрові інструменти не тільки дають споживачам можливість робити більш обґрунтований вибір, але й дозволяють комунальним компаніям безпосередньо взаємодіяти з клієнтами, сприяючи більш активній та енергосвідомій спільноті. Ймовірно, ці платформи будуть розвиватися, щоб включати в себе рекомендації на основі штучного інтелекту для оптимізації використання енергії, подальшого сприяння ефективності та сталості.