Інфоцентр

Подорожчання електроенергії: як з цим боротися?

Підвищення цін на електроенергію є серйозною проблемою для виробників. Дійсно, витрати на енергію значно зросли за останні роки, що суттєво вплинуло на бюджети компаній. Зіткнувшись із цією реальністю, важливо знайти рішення, що здатні пом’якшити вплив підвищення цін і зберегти конкурентоспроможність галузей.

Підвищення оптових цін на електроенергію відображає різке зростання цін на природний газ і дефіцит у виробництві атомної та гідроелектростанції, яку довелося доповнювати енергією від більш дорогих вугільних і газових станцій. У результаті найдорожчим джерелом енергії для задоволення попиту на більшості європейських енергетичних ринків зараз є газ. Це означає, що більшість дешевих виробників електроенергії отримують надзвичайно високі прибутки.

У деяких випадках навіть збільшення виробництва електроенергії на вугіллі та газі недостатньо для задоволення попиту. Така ситуація з часом сприятиме розширенню відновлюваної енергетики та більш ефективному використанню електроенергії.

Причини зростання ціни на електроенергію

Глобальний попит на електроенергію продовжує зростати через економічну експансію, урбанізацію та зміну способу життя. Це зростання попиту створює тиск на інфраструктуру виробництва та розподілу, що призводить до додаткових витрат для постачальників електроенергії.

[1] https://www.iea.org/reports/electricity-2024/executive-summary

Міжнародне Енергетичне Агентство прогнозує , що глобальний попит на електроенергію зростатиме швидшими темпами протягом наступних трьох років із середньорічним зростанням на ріні 3,4% до 2026 року. Споживання електроенергії центрами обробки даних, штучним інтелектом (ШІ) і сектором криптовалют може подвоїтися до 2026 року. Близько 85% додаткового попиту на електроенергію до 2026 року буде надходити з-за меж розвинутих економік, причому Китай зробить значний внесок, незважаючи на те, що економіка країни зазнає структурних змін. Китай забезпечує найбільшу частку світового зростання попиту на електроенергію з точки зору обсягу, але Індія демонструє найшвидші темпи зростання до 2026 року серед великих економік. Попит на електроенергію в Сполучених Штатах впав на 1,6% у 2023 році після зростання на 2,6% у 2022 році, але очікується, що він відновиться в перспективному періоді 2024-26. У 2023 році попит на електроенергію в Європейському Союзі впав другий рік поспіль, незважаючи на те, що ціни на енергоносії впали з рекордно високого рівня.

Очікується, що споживання електроенергії в ЄС повернеться до рівня 2021 року не раніше 2026 року.

Нестабільність постачання сировини: Велика залежність від імпорту енергетичних ресурсів може призвести до коливань у цінах через зміни на світових ринках.

Необхідність модернізації інфраструктури: Інвестиції в розвиток та модернізацію енергетичної інфраструктури можуть призвести до зростання цін для покриття витрат.

Збільшення попиту: Розвиток технологій та зростання попиту на електроенергію можуть створювати недостатню пропозицію, що веде до зростання цін.

Екологічні обмеження: Впровадження обмежень на використання вугілля та інших неекологічних джерел енергії може змусити виробників переходити на більш дорогі альтернативи, що також може підвищити ціни.

Фінансові фактори: Зміни у валютних курсах, процентних ставках та інші фінансові фактори можуть також впливати на ціни на електроенергію через їх вплив на витрати виробників та постачальників.

Атомна галузь є одним із факторів зростання вартості електроенергії. Однією з причин є те, що витрати на ядерний сектор будуть вищими, ніж початкові оцінки, і їх доведеться переоцінити. Крім того, інвестиції, необхідні для продовження терміну служби атомних електростанцій і розвитку відновлюваних джерел енергії, неминуче вплинуть на рахунки за електроенергію.

Іншим можливим поясненням зростання цін на електроенергію є реорганізація ринку електроенергії, згідно з прогнозами Комісії з регулювання енергетики (CRE). Ця реорганізація може призвести до підвищення податкових ставок для багатьох споживачів.

Фактори, що можуть пом’якшити зростання цін на електроенергію

Оптимізація енергоспоживання є важливим кроком для пом’якшення впливу зростання цін на електроенергію. Приймаючи ефективні стратегії, можна зменшити свою залежність від електроенергії, зменшити витрати на енергію та підвищити конкурентоспроможність на ринку.

Ось кілька стратегій зменшення споживання електроенергії:

  • Управління енергією: запровадження суворого управління енергією. Це передбачає моніторинг та аналіз даних про споживання електроенергії, визначення областей відходів і встановлення цільових показників скорочення споживання.
  • Проведення енергоаудиту дозволить визначити основні статті споживання та визначити можливості енергозбереження. Енергоаудит можна провести всередині компанії або залучивши зовнішніх експертів.

Обізнаність і навчання: залучення співробітників до процесу оптимізації

Енергоспоживання має вирішальне значення. Організація інформаційно-просвітницьких і навчальних сесій сприятиме належній енергетичній практиці та заохочує відповідальну поведінку у вашій галузі.
Впроваджуючи ці енергоефективні заходи, можна значно скоротити споживання електроенергії та отримати істотну економію витрат на електроенергію.

Диверсифікація джерел енергії

Зіткнувшись із зростанням цін на електроенергію, виробникам, важливо диверсифікувати джерела енергії.
Відновлювані джерела енергії , такі як сонячна, вітрова, гідроенергія та енергія біомаси, пропонують багатообіцяюче рішення, оскільки вони невичерпні та виробляють менше викидів парникових газів. Інвестиції в об’єкти виробництва відновлюваної енергії дозволяють виробляти власну електроенергію.

Окрім переваг для навколишнього середовища, відновлювана енергетика також може мати значні економічні вигоди. Витрати на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел значно впали в останні роки, що робить ці технології все більш конкурентоспроможними в порівнянні з традиційними джерелами. Інвестуючи у відновлювані джерела енергії, можна довгостроково заощаджувати на своїх рахунках за електроенергію.

Диверсифікувавши свої джерела енергії в бік відновлюваних джерел, можна зменшити свій вплив на коливання цін на електроенергію. Це стратегічне рішення, яке пропонує економічні та екологічні переваги та більшу енергетичну незалежність.

Залучайте співробітників

Залучення співробітників має вирішальне значення для досягнення успіху в зменшенні споживання електроенергії.

Підвищуючи обізнаність і мобілізуючи свою команду, можна заохотити активну участь, яка сприятиме енергоефективності вашої організації.

Організовуйте регулярні інформаційні сесії, щоб поінформувати своїх співробітників про важливість зменшення споживання електроенергії та пов’язані з цим переваги. Потрібно пояснити скорочення споживання електроенергії та як це впливає на навколишнє середовище та економіку, а також цілі сталого розвитку вашої компанії. Дайте їм зрозуміти, що вони відіграють життєво важливу роль в успіху цих зусиль.

Надайте чітку та практичну інформацію про належну енергетичну практику. Поясніть, як співробітники можуть сприяти зменшенню споживання електроенергії у своєму робочому середовищі, наприклад, вимкнувши непотрібне світло або оптимізувавши використання систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря.

Заохочуйте своїх співробітників активно брати участь у зниженні споживання електроенергії, пропонуючи їм можливість зробити свій внесок. Наприклад, можна налаштувати програму пропозицій щодо енергозбереження, у рамках якої співробітники заохочуються висловлювати інноваційні ідеї щодо зменшення споживання електроенергії у своїй сфері роботи.