Інфоцентр

Через глобальне потепління гинуть ліси

Руді ліси – один із проявів стрімких змін клімату. В Україні під загрозою опинилися чи не всі хвойні насадження – а це третина загальної площі. В небезпеці також і дубові гаї.

Величезні зони ураження в Карпатах та на Поліссі. Немає жодного лісгоспу, де б не палала «біологічна пожежа», як її називають лісівники.

До чого тут глобальне потепління?  Україна потрапляє в зону, де річна температура росте втричі швидше, ніж загалом в світі. Зараз вона підвищилася на 1,4 °C (останнє століття в Києві норма становила +8,4 °C). На перший погляд, нічого поганого – для людини й справді майже не відчутно. А от для рослин це дуже серйозні зміни і ті не встигають пристосовуватися.

Літо стало сухим і спекотним, а хвойні, наприклад, потребують вологи й прохолоди. Дерева в несприятливих умовах стають ослабленими.  Натомість шкідники навпаки опинилися в покращених умовах.  Короїд, з яким дерева уживалися тисячоліттями, зараз розмножується не два рази, як раніше, а 3-5 за теплий сезон.  Мало того, що сам знищує дерево, так ще й заражає грибками. Ослаблена рослина не може чинити опір шкіднику та хворобі і вже за місяць здорове дерево гине.

На сьогодні в Україні уражено понад 400 тис. га. Це як пів Чернівецької області. Половина цієї площі – сосна, але всихають також ялини та дуби. На Поліссі , наприклад, уже  заражено 15%  лісів, а епідемічний поріг становить 6 %. З цією проблемою стикаються і в інших країнах, але у нас ситуація одна з найгірших, адже маємо багато промисловивих насаджень з монокультурами, де шкідники розповсюджуються значно швидше.

Такий от неочевидний зв’язок між надмірним використанням людством викопного палива і масовою загибеллю лісів.