Інфоцентр

В Україні наближається сміттєвий колапс

Т ільки офіційних сміттєзвалищ в країні нараховується 6,5 тисяч (це близько 10 тис га). Неофіційних – понад 35 тис. Взагалі відходами, за деякими даними, у нас зайнято понад 43 тис. га.

Україна серед лідерів за промисловими відходами: щороку утворюється  420 млн т. Щодо побутового сміття, то ми тут на рівні з європейцями  – орієнтовно 300 кг в рік на особу, це 11 млн т на всю країну. Але з тією різницею, що в країнах  Європи  на полігонах захоронюється кілька відсотків сміття, а у нас на звалищах опиняється 94 %.

У Швеції, яка вважається взірцем у поводженні з ТПВ, взагалі лише 1% потрапляє на полігони. Все, що тільки може переробитися повторно – переробляється. Решта спалюється на заводах для отримання тепла та електроенергії. На 10 млн мешканців – 34 сміттєспалювальні заводи.

–У нас же спалюється 3 % і стільки ж переробляється повторно. Потужностей сміттєспалювального заводу «Енергія» недостатньо навіть для обслуговування столиці, – пояснює гендиректор компанії «Clear Energy» Андрій Гріненко. – З переробкою теж складно. Тому що організувати роздільний збір насправді досить дорого. Принаймні, діючі тарифи не покривають витрат. Піднімати їх до реальної собівартості ні місцеві влади, ні мешканці поки не готові.

За словами Андрія Гріненка, умов для того, щоб бізнес вкладався в сміттєпереробні та сміттєспалювальні комплекси теж не створено. Зараз інвестори фактично нічим не захищені – в будь-який момент їх можуть попросити вийти з ринку, а окупність таких проектів тривала.

Тим часом полігони переповнюються і масштаби проблеми стають катастрофічними.  При цьому пожежі виникають постійно і погасити їх дуже складно. І метан, який утворюється внаслідок гниття органіки, і синтетичні матеріали, яких так багато у відходах, займаються легко й швидко. Хтось кине недопалок,  хтось неподалік почне палити бур’ян… Врешті-решт, серед відходів багато скла і в сонячну погоду воно працює як лінза, тому самозаймання трапляються дуже часто.

Сміттєзвалище – це завжди потенційна пожежа. Плюс це отруйні фільтрати, які потрапляють в ґрунтові води, це зайняті території, які могли б використовуватися для чогось корисного.

Українці за своє сміття насправді платять більше, ніж будь-хто. На жаль, не грошима, а своїм здоров’ям та землею. Чи не зависока ціна?

Тому сьогодні Уряд і Парламент повинні якнайшвидше ініціювати та провести реформу управління відходами. І стимулювати як максимальну вторинну переробку сміття, так і запровадження в Україні передових європейських технологій енергетичної утилізації.