Інфоцентр

Поліська ТЕС та Сіверська ТЕЦ перейшли під управління «Кліар Енерджі»

Два великих ВДЕ-енергетичних об’єкта – Поліська ТЕС (м. Овруч) та Сіверська ТЕЦ (м. Славутич), – які не змогла вивести на планові показники видачі енергії одна з українських енергокомпаній, перейшли під керівництво лідера реалізації біоенергетичних проєктів України Групи компаній «Кліар Енерджі».

Восени 2021 року Група компаній «Кліар Енерджі» продовжила підготовку запуску двох великих, однак незавершених енергооб’єктів: Поліської ТЕС в м. Овруч (планова потужність – 5,9 МВт*год) і Сіверської ТЕЦ в м. Славутич (планова потужність – 12,5 МВт*год).

Початково будівництвом та запуском об’єктів займалась одна з українських енергетичних компаній. У 2017 р. почалося будівництво Сіверської ТЕЦ в м. Славутич, а у 2018 році Поліської ТЕС в м. Овруч. Планувалось, що енергооб’єкти вийдуть на планові показники генерації енергії у 2020 та 2021 рр відповідно. Проте, попри багатомільйонні інвестиції (тільки в забудову Поліської ТЕС було інвестовано понад 10 млн євро), компанія, що займалася будівництвом енергооб’єктів, не змогла закінчити роботи у зазначений термін.

Щоб не допустити руйнування енергетичних об’єктів, зберегти вже вкладені інвестиції, а також виконати зобов’язання перед мешканцями Овруча й Славутича, Група компаній «Кліар Енерджі» була вимушена взяти Поліську ТЕС та Сіверську ТЕЦ під своє керівництво. Головними причинами переходу об’єктів під управління «Кліар Енерджі» стали: сильний інженерний склад Групи, достатні інвестиційні можливості, а також великий успішний досвід будівництва, запуску та експлуатації масштабних проєктів в галузі ВДЕ-енергетики.

У проєктному портфелі «Кліар Енерджі» десятки реалізованих «з нуля» енергооб’єктів на біопаливі. Так, у 2016 році була створена й здана в експлуатацію еталонна Корюківська ТЕС (м. Корюківка, Чернігівська обл.) на трісці потужністю 4 МВт. У 2020 році під управлінням «Кліар Енерджі» запущена експериментальна Чернігівська генеруюча Компанія (м. Чернігів), яка генерує електрику за допомогою газифікації деревини. Останній об’єкт за свою інноваційність, а також позитивний вплив на довкілля, був відзначений нагородою від Професійної асоціації екологів України.

Генеральний директор Групи компаній «Кліар Енерджі» Андрій Гріненко заявив: «Ми з великою обережністю брали на себе відповідальність за доведення працездатності до планових показників Сіверської ТЕЦ і Поліської ТЕС. Це, безумовно, складні інженерні проєкти, які можливо запустити в експлуатацію лише команді досвідчених фахівців. А ми навчились справлятися з кризами навіть національного масштабу, тож вважаємо своїм обов’язком підтримати важливі для України проєкти «зеленої» енергетики й зберегти вкладення інвесторів. Доведення працездатності станцій до планових показників дозволить всій країні рухатися в рамках загальноєвропейського вектора Green Deal, а також залучати національних і іноземних інвесторів для розвитку нових енергопроєктів».

Наразі Група компаній «Кліар Енерджі» проводить повний технічний і фінансовий аудит отриманих в управління станцій. Тільки після цього будуть оголошені терміни остаточного завершення проєкту. На думку фахівців Групи компаній «Кліар Енерджі», доведення працездатності Поліської ТЕС і Сіверської ТЕЦ до планових показників допоможе збалансувати енергосистему України, підвищить інвестиційну привабливість регіонів, а також прискорить процес відмови від викопних джерел енергії на користь відновлюваних, тобто посприяє підтримці загальноєвропейської тенденції Green Deal.

Уже сьогодні Група компаній «Кліар Енерджі» є флагманом ринку біоенергетики України (18 створених і діючих об’єктів ВДЕ-енергетики), а з повноцінним запуском Поліської ТЕС і Сіверської ТЕЦ «Кліар Енерджі» стане національним лідером генерації електроенергії на біомасі з загальною потужністю генерації понад 40 МВт*год.