Інфоцентр

Лист-звернення до Президента України Зеленського В.О.

Група компаній “Кліар Енерджі” звернулася до Президента України Зеленського В.О., Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А., міського голови Одеси Труханова Г.Л., голови Одеської обласної державної адміністрації Гриневецького С.Р., депутатів Одеської міської Ради щодо ситуації на найбільшому полігоні твердих побутових відходів України «Дальницькі кар’єри» (м. Одеса), що знаходиться під управлінням підприємства нашої Групи – ТОВ «Союз».

“Президенту України
Зеленському Володимиру Олександровичу

Групи компаній «Кліар Енерджі»

Шановний Володимире Олександровичу!

Звертаємось до Вас як до гаранта Конституції України. Ви неодноразово демонстрували, що Україна дійсно може змінитись і в ній немає місця корупції. Просимо Вас втрутитись та не допустити виникнення конфліктної ситуації навколо питання подальшого використання та законної експлуатації полігону ТПВ «Дальницькі кар’єри», втрати багатомільйонних інвестицій в об’єкти одеської громади та усунення загрози недоотримання міським бюджетом понад 3 млн. грн. щорічних орендних платежів і скорочення 280 робочих місць, а також призупинення сплати податків до бюджетів різних рівнів, просимо Вас звернути увагу на проєкти рішень щодо незаконної передачі земельних ділянок у постійне користування КП «ОДЕСКОМУНТРАНС» для створення сміттєзвалища.
Група компаній «Кліар Енерджі», що є безпосереднім власником ТОВ «СОЮЗ», яке управляє найбільшим полігоном ТПВ України «Дальницькі кар’єри», занепокоєна тим фактом, що для створення нового сміттєзвалища на території Біляївського та Овідіопольського районів передбачається використання земельних ділянок, на яких вже розміщено полігон ТПВ «Дальницькі кар’єри». На думку працівників нашої Групи, спроба передати ці земельні ділянки у постійне користування іншому суб’єкту господарювання має ознаки рейдерського захоплення бізнесу через створення формальних перепон у доступі до місця ведення господарської діяльності законному користувачу існуючого полігону ТПВ «Дальницькі кар’єри».
Наразі на цих земельних ділянках розташоване міське сміттєзвалище, яке функціонує та належно обслуговується ТОВ «СОЮЗ» на підставі договору №1с/195 від 11.11.1999 року, який є чинним, що підтверджено також відповідними судовими рішеннями.
ТОВ «СОЮЗ», згідно з умовами вказаного договору, належно виконує свої зобов’язання щодо експлуатації полігону, постійно залучає інвестиції. Зокрема, за останні 3 роки загальна сума інвестицій нових власників у підприємства з вивезення ТПВ та оснащення полігону ТПВ «Дальницькі кар’єри», а також будівництво станції дегазації сягнула понад 12 млн. євро. Оновлено автопарк, створено розумні комірки та прокладено трубопроводи для відбору вогненебезпечного газу метану. Завдяки нашим зусиллям територія «Дальницьких кар’єрів» стала більш безпечною як для довкілля, так і для людей, які працюють на полігоні або мешкають біля нього (відсутність пожеж, шкідливих викидів, неприємного смороду, несанкціонованого вивозу і захоронення шкідливих та небезпечних відходів).
Сукупно на вищезазначених підприємствах, зареєстрованих в Одесі, працює понад 280 жителів м. Одеса та одеського регіону. Лише за 2020 рік сума сплачених податків до бюджетів різних рівнів склала близько 30 млн грн.
У 2019 році, під час проведення IV міжнародного форуму «Одеса 225Т», компанією «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП» спільно з міським головою Генадієм Трухановим та віце-мером Павлом Вугельманом було підписано меморандум про будівництво сміттєпереробного комплексу з системою збору та утилізації біогазу на міському полігоні ТПВ «Дальницькі кар’єри».
Перший етап будівництва сміттєпереробого комплексу – станція дегазації на «Дальницьких кар’єрах» – побудована та успішно функціонує.
ТОВ «Кліар Енержі Груп» готове і надалі інвестувати в розвиток цього полігону та виконувати свою частину зобов’язань згідно з інвестиційним договором від 14.06.2013р., який було укладено між ТОВ «СОЮЗ», Одеською міською радою та Департаментом міського господарства Одеської міської ради. Згідно з цим договором, ТОВ «СОЮЗ» має інвестувати в побудову сміттєпереробного заводу (сміттєсортувального комплексу з вузлом переробки ресурсоцінних компонентів твердих побутових відходів) на території сміттєзвалища.
Також цим інвестиційним договором передбачено зобов’язання Одеської міської ради перед ТОВ «СОЮЗ» щодо вчинення дій на укладення ТОВ «СОЮЗ» договору оренди земельних ділянок, на яких розташоване сміттєзвалище. Але через суто бюрократичні перепони та небажання місцевої влади розпочати необхідні процедури для передачі ТОВ «СОЮЗ» в оренду земельних ділянок, зокрема, виготовлення необхідної документації із землеустрою (звернення ТОВ «СОЮЗ» та відповіді Одеської міської ради додаються), ТОВ «СОЮЗ» не вдалося оформити орендне користування відповідними земельними ділянками, а одеській міський бюджет недоотримує щорічно орендні платежі на суму близько 3 млн грн.
Без укладення вказаних договорів оренди земельних ділянок, ТОВ «СОЮЗ» не має змоги виконувати свої зобов’язання щодо інвестування та будівництва сміттєпереробного заводу на міському сміттєзвалищі, оскільки в Україні неможливо здійснювати будівництво без оформлених належним чином прав на землю.
Наші ж пропозиції щодо реалізації процедури оформлення оренди вищевказаних земельних ділянок, а також щодо покриття недоотриманої орендної плати за три роки на загальну суму 9 млн грн Одеською міською радою були відхилені.

Як спробу тиску на ТОВ «СОЮЗ» та його власників слід розцінювати розповсюдження неправдивої інформації, що нібито фактичним власником цього бізнесу є одіозний колишній депутат Верховної Ради та Одеської міської ради Ігор Марків.
Така інформація не відповідає дійсності, оскільки у 2019 році нами була придбана австрійська компанія VT Foison GmbH, якій належить ТОВ «СОЮЗ», і, відповідно, відтоді українське підприємство входить до складу групи компаній «КЛІАР ЕНЕРДЖІ», що успішно працюють у напрямі дегазації полігонів та управління відходами в шістнадцяти регіонах нашої країни, і мають виробничий, інженерний та науковий потенціал, а також великий досвід у будівництві та управлінні об’єктами енергетичної сфери та сфери поводження з відходами.
Як нам стало відомо, лобісти, які зацікавлені в захопленні нашого бізнесу, хочуть 09 червня 2021 року винести на розгляд VII сесії Одеської міської ради проєкти рішень щодо передачі в постійне користування КП «ОДЕСКОМУНТРАНС» земельної ділянки (кадастровий номер 5121081400:01:002:0687) площею 35,8000 га, що розташована в Одеській області на території Біляївського району, та земельної ділянки (кадастровий номер 5123783200:01:002:0634) площею 60,4000 га, що розташована в Одеській області на території Овідіопольського району, з метою розташування міського сміттєзвалища.
Прийняття рішення щодо передачі земельних ділянок, на яких розташовано полігон ТПВ «Дальницьці кар’єри», у постійне користування іншому суб’єкту господарювання, окрім іншого, спричинить суттєві втрати для бюджету міста. Зокрема, прийняття позитивного рішення щодо передачі вищезгаданих ділянок іншому суб’єкту господарювання унеможливить подальшу співпрацю ТОВ «СОЮЗ» у рамках інвестиційного договору з містом. Міський бюджет не отримає заплановані інвестиції, а управління одним з найбільших сміттєзвалищ в Україні опиниться під загрозою, що може спричинити відповідні екологічні та соціальні наслідки.
Просимо Вас звернути увагу на викладену у нашому зверненні інформацію, захистити вітчизняного інвестора та не допустити прийняття Одеською міською радою незаконних рішень, що призведуть до виникнення конфлікту та можуть спричинити негативні фінансові та екологічні наслідки для всього одеського регіону.

З повагою,
Генеральний директор
групи компаній «Кліар Енерджі» А. Ю. Гріненко”

Лист Президенту України Зеленському В.О.

Лист Прем’єр-міністру України Шмигалю Д.А., міському голові Одеси Труханову Г.Л., голові Одеської обласної державної адміністрації Гриневецькому С.Р., депутатам Одеської міської Ради

Додатки