Інфоцентр

Чинний ринок біометану – це зростання “доданої вартості” самої України

Виконавчий директор Clear Energy Group Сергій Савчук.

Основна причина відсутності повноцінно працюючого ринку біометану – недосконалість відповідного законодавства. Біогазова галузь настільки стрімко розвивається у всьому світі, що навіть прийнятий у 2015 р. Закон України “Про ринок природного газу” вже технічно застарів.

Необхідність законодавства для створення ринку біометану відчуває вся біоенергетична сфера. Наразі ми вже маємо 2 законопроєкти про ринок біометану:

Обидва законопроєкти передбачають створення реєстру біометану, гарантії походження та сертифікату на біометан.

Гарантія походження передається на основі договору купівлі-продажу біометану, а задля реалізації за межами митної території України – на основі сертифікатів походження і відповідних записів реєстрів країн купівлі-продажу.

Одна з різниць між законопроєктами в тому, що згідно з редакцією народного депутата Андрія Жупаніна до біометану буде відноситися не лише газ для закачування в газові мережі, а й біометан у якості моторного палива.

Це особливо актуально з огляду на те, що в 2020 році Україна витратила на імпорт нафтогазової продукції майже $4 млрд.

Створення повноцінного ринку біометану надасть наступні переваги для економіки України:

  • 1.Відкриття ринку біометану дозволить ефективно використовувати звалищний газ. Компанії, які працюють з біогазом, зараз можуть тільки спалювати його у двигунах внутрішнього згоряння для вироблення електрики. А створення біометанового ринку дозволить транспортувати видобутий газ після очищення і доведення до якості природного газ магістральними і розподільними газовими мережами.

Тобто, з нього можна буде не тільки генерувати електрику, а й тепло, заміщаючи при цьому імпортний газ.

  • Сприятиме відкриттю міжнародного біогазового ринку для українських компаній. Європейці вже готові купувати український біометан, головне, щоб його походження та якість були підтверджені сертифікатами. А це допоможе заощадити фінансові резерви на закупівлю імпортного газу та дозволить отримувати валютні надходження від дегазації полігонів та звалищ.

Якщо порівнювати подані законопроєкти, то ініційований народними депутатами України проект Закону у стислому вигляді вже зареєстрований у Верховній Раді.

Саме через стислість викладу депутатський законопроєкт має більше шансів на підтримку законотворців.

Якщо закон про біометан буде прийнятий в редакції Андрія Жупаніна, то більшість його регулюючих положень будуть детально прописані в додаткових підзаконних актах. Але необхідність розробки та погодження підзаконних актів буде потребувати певного часу.

Урядовий законопроєкт, що був розроблений та запропонований Держенергоефективності спільно з Міненерго та Біоенергетичною асоціацією України, більш деталізований, тому вимагатиме мінімум підзаконних актів, що скоротить час на повний запуск ринку біометану в Україні.

Джерело